798 05 07 07 biuro@moj-ekspert.pl

Kredyt refinansowy – Krok po kroku

Kredyt refinansowy udzielany jest z przeznaczeniem na spłatę zaciągniętych wcześniej kredytów. Jeśli uważasz, że płacisz zbyt wysokie raty kredytu powinieneś pomyśleć nad zmianą banku. Kredyt refinansowy bardzo często okazuje się dużo tańszym rozwiązaniem niż dotychczasowy kredyt hipoteczny. Niższe odsetki to niższe raty. Oszczędności mogą sięgać nawet 30%.

Jeśli jakiś czas temu zaciągnąłeś kredyt hipoteczny, to może się okazać, że Twoi znajomi, którzy zaciągają kredyt dzisiaj, zaciągają go na znacznie lepszych warunkach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w różnych okresach banki stosują różne marże na oprocentowaniu kredytu. Jeśli zaciągnąłeś kredyt w okresie, w którym banki generalnie stosowały wysoką marżę na oprocentowaniu, to podpisałeś umowę, że taka marża będzie stosowana przez cały czas trwania tej umowy. Chyba że… spłacisz całość kredytu wcześniej. Jak to zrobić? Wystarczy zaciągnąć kredyt refinansowy na lepszych warunkach w innym banku.

Czy w przeszłości podjąłem niewłaściwą decyzję?

Nie. W okresie gdy zaciągałeś kredyt mieszkaniowy (lub inny rodzaj kredytu) rynek kredytów mógł wyglądać zupełnie inaczej niż dziś. W tamtym okresie Twoja decyzja na pewno była poparta wnikliwą analizą ofert kredytowych i z pewnością wybrałeś jeden z najlepszych dostępnych w tamtym czasie kredytów. Od tamtego czasu na rynku pojawiły się jednak nowe banki a konkurencja między bankami zaostrzyła się, w wyniku czego obecnie banki oferują swoim nowym klientom znacznie lepsze warunki. Różnice te powodują, że nowi klienci banków (a więc również Ci, którzy zdecydują się na kredyt refinansowy) płacą raty niższe nawet o 30%. Jak bardzo różnią się obecne oferty kredytowe od warunków, na których spłacasz kredyt obecnie?

Kiedy warto zaciągnąć kredyt refinansowy ?

Warunki kredytowania zmieniają się jak w kalejdoskopie. Są okresy, gdy banki oferują bardzo niskie marże i są skłonne finansować nawet ponad 100% wartości nieruchomości. Kilka miesięcy później wszystko się odwraca – marże wzrastają a banki wymagają dużego wkładu własnego. Z czasem zmieniają się też rynkowe stopy procentowe (LIBOR i WIBOR), kurs waluty oraz ceny mieszkań. W jakim okresie warto zdecydować się na refinansowanie starego kredytu? Na jakie czynniki zwracać uwagę? Jakie aspekty kredytowania analizować, aby móc właściwie porównać dostępne kredyty refinansowe?

Facebook